2015. április 30., csütörtök

Sokak kedvence: Tremors

Én úgy gondolom, hogy aki vérbeli filmrajongó, az nemcsak nézi a filmeket, hanem megnyilvánul nála valamiféle gyűjtői véna is: dvd-ket, különleges kiadásokat, BD-ket rengetegen gyűjtenek, vannak azonban kicsit más vonalon indultak el.
Nem meglepő az, ha valaki forgatókönyvet, kulcstartót, forgatási pólót, vagy szimpla aláírásokat gyűjt... vannak azonban akik inkább maradnak a képes szektorban, és produkciós fotókat, moziképeket (itthon vitrinképként is ismert) gyűjtenek.
Én magam nyomtatott formában kevés ilyesmit gyűjtök, de kaptam egy érdekes ajándékot, amelyet most megosztanék veletek:


A képek a Tremors film sajtóanyagát képezik. Ha megnézzük a szkennelt képeket, láthatjuk, hogy tipikus 90-es évek elejei (1990 egész pontosan) sajtóanyagból láthatunk 3 kiragadott mellékletet. A lap, amelyre nyomtattak, erősebb papír, kissé fényes, és jellemző, hogy fekete-fehér kivitelben adták közre ezeket. Míg a 90-es évek második felében sok színes nyomattal is találkozhattunk (illetve az akkori amerikai újságírók), az ezredfordulóra már a sajtó-CD volt a menő, ahová JPG-ben vagy egyéb formátumban találhatták meg a képeket. 10 éve azonban már inkább az internetes sajtóoldalak/szerverek (press site, extranet) uralják a terepet: nemcsak költséghatékonyabb, de akár több anyagot is egyszerűbb közreadni rövidebb idő alatt.

2015. április 27., hétfő

FEHÉR ISTEN / WHITE GOD SOUNDTRACK

Ez a poszt a magyar és külföldi olvasóknak nyújt segítséget, akik várva várták, mely zenéket is hallhattuk a Fehér Isten című filmben.
Itt a lista (stáblista alapján):


FEHÉR ISTEN / WHITE GOD SOUNDTRACK


Volkova Sisters: "AT THE HOME OF THE GIANT WOLFE"
Written and performed by: Dániel Sándor, Dalma Berger, Gergely Kovács

"FANTASY1"
Written by: Szemenyei János

Volkova Sisters: "TROUBLE"
Written and performed by: Dániel Sándor, Dalma Berger, Gergely Kovács

"HUNGARIAN RHAPSZODY"
by: Franz Liszt

Legyünk képben: orosz filmek! (I.)

Mint ahogy az Egyesült Arab Emirátusokban sincs tele magyar filmekkel a mozi, úgy itthon sem láthatunk orosz filmeket.
Ezen produkciók nagy része nemhogy moziban nem jut el, de még házimozis formátumban sem ismertek.

A jövő nagy várományosa: Zaschitniki (aka. Defenders)
Premier: 2016. (Oroszország)
"A hidegháborúnak is megvannak a maga szuperhősei." Xenia, Lera,Khan, és Arsusa veszik fel a
harcot, és védik meg a Szovjetuniót.
Az oroszok ismertek arról, hogy erős történelmi vonatkozású filmeket készítenek, szinte minden évre jut egy háborús film (legutóbb Sztálingrád) is. Emellett igyekeznek jeleskedni a fantasy és sci-fi jellegű műfajokban is. A Defenders munkacímen futó produkció nagy dobása a mindenki által nagy érdeklődést övező Arsusa, aki egy igazi vadállat, képes átalakulni egy géppisztolyos medvévé is (lásd az exkluzív promóciós képen). Mindegyik főhősnek van, valami látványos szuperképessége is, így nem csoda, hogy a koprodukció nélküli projekt nagy vállalkozásnak számít még Oroszországban is. A kezdeti hírek 320millió rubeles költségvetésről szólnak, ám a film még nincs teljesen kész: jó ideje az animációs stáb dolgozik azon, hogy minél szebb effekteket tegyenek le az asztalra. Az első teaser trailer is egy hónapja jött ki. Ti mit gondoltok a filmről?



Tavalyi Gogol-feldolgozás: Viy (3D)
Produkciós munka: 2005-2012.
Premier: 2014. (Ororszország)
Költségvetés / Bevétel: 26millió dollár / 34millió dollár.
Sztori: Viy egy mágikus szörny, aki a mocsárban él. Behatol az emberi lélekbe és megnyitja azt a gonosz szellemek számára. A 18. század elején Jonathan, a térképész, keletre indul tudományos útra. Átvág Erdélyen, legyőzi a Kárpátokat és áthatolhatatlan erdőkbe jut. Csak a köd tudott eljutni erre az elátkozott helyre. Az itt élő emberek lemondtak a normális életről. Naivan azt hiszik, hogy meg tudják magukat védeni a gonosz szellemektől. Nem veszik észre, hogy a gonosz erők már régóta befészkelték magukat a lelkükbe. A materialista tudósnak fogalma sincs róla, hogy eleve neki van elrendelve az ördög hűséges szolgájával való találkozás. - fogalmazta meg az online-film.hu.
A film vegyes kritikákat és értékeléseket kapott, sokan hosszúnak találták, ugyanakkor a mozibevétel bizonyította, hogy egy igencsak költséges film is vissza tudja hozni az árát.
A következő videóban egy jelenet készítését mutatják be (VFX-trükkök):



2015. április 24., péntek

Paranoia 1.0

Pakolásztam, és kezembe került a Paranoia 1.0 DVD-je, így gondoltam meg is van a kritizálandó filmem, hiszen erről a filmről ám lehet beszélni (írni). :)

Azzal kezdeném, hogy a film 2004-ben jelent meg, mégsem határozható meg pontosan mikor játszódik, hiszen ellentétes elemeket láthatunk benne: betárcsázós telefon, régi számítógépek és szoftverek, elavult berendezési tárgyak <--> magától beszélő robotfej, öntisztító kanapé, biztonsági kamerák a lakásoknál. Mégis elmondható, hogy disztópikus képet fest az egész cselekmény: a nővér elvágyódása jobb helyre, befizetetlen lakbér, kosz és törmelékek a házban... Mindezekhez hozzátehetjük azt is, hogy a rendező egy olyan képi világot álmodott meg ehhez a művéhez, ahol szinte minden jelenet kontrasztosabb, sötétebb, kevésbé világított a kelleténél. Az idő tehát kérdéses, ugyanakkor a helyszín sem világos. A filmet Romániában forgatták, és jellegzetes kelet-európai épületeket is láthatunk, viszont a pontos helyszín nem derül ki.

Térjünk rá a sztorira (INNENTŐL SPOILER): Simon egy programozó, aki épp valami kódon dolgozik, ami nagyon-nagyon fontos, hogy időben eljusson a feletteséhez. A bérházban csupán néhány lakó maradt immár, ami nem is csoda: nagyon elavultnak tűnik az egész, és többször egyértelművé válik, hogy kívülről-belülről is omladozik. 
Lance Henriksen Howard szerepében

Simon egy dobozt (csomag) kap, amely látszólag üres. Hogy miként került a házba azt nem tudni. Mikor már egyre több csomagot talál a lakásában, először Trishre gyanakszik (Trish, a szomszéd, 30-as nővérke is szétcsúszóban van, már jó ideje el akar menni, emellett ugye a kórházban dolgozik.), ő csempészte be valahogy őket. Ezzel egy időben (pontosabban az első csomag kibontása után) nagy mennyiségű tejet kezd fogyasztani (20 dollár/liter körüli áron, ami elég húzós), de mindig csak ugyanazt a márkát. Közben Simon már egy fizetési felszólítást is kap, és riasztó-rendszert, lakatot is felszereltet, hogy megelőzze az újabb betöréseket. A folyosón található kamerák képét is a saját számítógépére irányítja a háziúr szobájából, akinek a hűtőjében csak és kizárólag "Bio tanyasi színhús" van. Ezek után már a halálesetek is megszaporodnak a környéken, de akkor még nem is szóltam egy szót sem a 4 másik főbb szereplőről, akik szintén szerves részét képezik az egész sztorinak:

- Nile, egy motoros futár, aki antivírust, és "mindent ami kell" szervál a ház lakóinak, de különösen Simonnak
- Derrick, aki szintén Simon szomszédja, nyugdíjas feltaláló lehet, fő műve egy robotfej, ami valamilyen szintű kommunikációra képes (önmagától)
- A "szomszéd", akit csak szomszéd néven ismerünk: van egy nightclub-ja, és egy perverz, élethű szexjátéka, amelyben megjelenik Trish is
- illetve Howard, aki tulajdonképpen a gondnok a házban.
Tehát mint említettem, a  halálesetek elszaporodnak a házban, és ami egyértelmű: mindegyik halott temérdek "Bio Natura" márkás terméket vásárolt.
Mikor már ez Simonnak is feltűnik, és eszébe juttatják, hogy tejallergiája van, igyekszik megszabadulni azoktól, de hatástalan: rosszul lesz, a teste kívánja a tejet. Eközben még mindig nem készült el kód, a főnöke dühös, míg Derrick robotja gyakran hívogatja főhősünket telefonon.
Kiderül, hogy a csomag által apró nanomitek jutnak a szervezetbe, és az tartalmazza a piaci kódot, a vírust, amelynek köszönhetően a cég vásárlást generál az alanyokon... 
Deborah Kara Unger Trish szerepében

Nem egyszerű megtalálni az összefüggést a szálak közt, és nézzétek el, hogy nem térek ki az egész sztorira vázlatosan, de nagyon összetett az egész, de éppen ezért ki is emelném azokat a dolgokat, amik nekem feltűntek, mindenképpen fontosak, következtetések, ill. konklúziók:
- a város utcáin nem láthatóak emberek, gyakorlatilag kihalt a város (mindenki fertőzött lett, mint Trish említette egy párbeszédben?)
- a jelenetek 90%-a a bérházban, és a lakásaiban játszódik. Mindegyik felvétel komor, sötét, ugyanakkor a bolt, szép, világos, átlátható, rendezett. Ez a párhuzam egyértelműsíti mind a szereplők helyzetét és kiútkeresését, na meg azt is,miért mennek olyan jó kedvvel vásárolni
- a szellőzőrendszer fontos pontja a cselekménynek, de nem hiszem, hogy ez valóságos: ha a lakásokat, baromi nagy "alagút" kötné össze a vaságban, akkor bárki átjárhatna bárkihez (mint ahogy a filmben is történik), ez teljesen abszurd. Itt a cselekmény viszont enélkül a fordulat nélkül "megbukna".
- Howard tanyája is teljesen abszurd: tulajdonképpen a csövek között lakik, mint egy hajléktalan
- minden lakó ért valamilyen szinten a számítógépes technikákhoz, fejlett kütyükhöz (Simon programozó, Trish egy chipet ad át a szomszédnak, a szomszéd szexjátékot fejlesztett, Howard kis ciripelő tücsköket gyártott le...)

Baki a filmben (?): Simon épp hazatér, a lift nem működött, de épp előtte javítja meg Howard. Simon lépcsőn megy fel, mire felér a lakásának a szintjére, mire Trish kilép a liftből, azt mondja neki: "Jó már a lift? Azt hittem rossz.". Ez elég durva, főként, hogy előtte 1 perccel javították meg a szeme láttára.

Saját vélemény, értelmezés:
egyszerű értelmezés: a multicégek bevételei csökkentek, ezért szükség volt megírni ezt a programot/vírust amit bejuttattak a vásárlók szervezetébe. Ezek azonban hibákat tartalmaznak, hiszen előbb-utóbb megölik az embereket (ha csak egyfajta dolgot eszünk heteken keresztül akkor nem is csoda). A frissítés így már az egész márkacsalád rabjává teszi a fogyasztót, hogy mindenből fogyasszon. Azonban az nem derül ki, hogy ez a verzió bevált-e, hiszen Simon meghalt volna, ha Howard nem öli meg (kivágta az agyát). Howard feltehetően egy mechanikai szakember volt, talán mikor fejlesztették a nanomiteket, ő is benne volt, de végül kiszállt, mert látta, hogy ennek nem lesz jó vége. A csomagokat pedig a már említett szellőzőrendszeren keresztül juttatták be a lakásokba.
további lehetőségek:
a, Howard juttatta be a csomagokat mindenkihez, és ő is végzett mindenkivel, valójában még mindig a cég egy munkatársa, a gondnoki állás csak egy fedősztori /viszont az továbbra is kérdés, hogy mire kellenek az agyak neki/.
b, Mint fentebb is említettem, mindenki járatos volt a technikában, aki beteg lett, és főként a ház lakói lettek rosszul. Lehet hogy ők egy teszt alanyai voltak (rajtuk próbálták ki az első tesztverziót?

Mindenképpen megválaszolatlan kérdések:
- Mire volt jó a szexjáték, egyáltalán mi alapján működött? Lehet hogy nem is a csomagok voltak a fertőzőek, hanem a játék? Hiszen Trish, a szomszéd, Simon is rákaptak a Bio termékekre, és mindannyian játszottak vele /a háziúr is belopózhatott játszani, ugyanakkor Howard és Derrick jól voltak, és nem is játszottak a játékkal/.
- Miért követte a nyomozó Simont már az első doboz tej megvásárlásakor?

Összpontszám: 5/4. Jól kivitelezett film, fullasztó hangulattal, érdekes megvilágításokkal, és egy jól kidolgozott sztorival (amit persze nem tudunk maradéktalanul megfejteni, hiszen hogyan is érhetne el kult státuszt egy abszolút kiszámítható film?!). A színészek és a rendezés, operatőri munka is helytálló, nincs kifogásom!Ajánlom!

Írd meg a saját véleményedet Te is, te hogyan értelmezted a filmet?

Ha esetleg még tovább szeretnéd értelmezgetni a filmet, megteheted; a 25 percnyi kimaradt jelenet választ adhat a kérdésekre: https://www.youtube.com/watch?v=ZIYERVhWfbM.

2015. április 21., kedd

King Kong 1933 képregény és korai rajzok

Az 1933-as, első King Kong hatalmas siker volt. Gondoljunk bele, hogy a gigantikus teremtényt egy képen (montázs) láthatta a néző az emberi nagyságú szereplőkkel, az velük együtt mozgott, mindezt úgy, hogy még nem sokkal azelőtt a némafilmes korszakban jártunk.
A nagyszabású projekt több, mint félmillió dollárt emésztett fel, amely leginkább a makettek építésére, és az életnagyságú Kong arcra ment el, melynek mozgatása hihetetlen motorikus munkát igényelt.
Az alábbi bejegyzésben szeretnék két érdekességgel is szolgálni az olvasóimnak:

  • a King Kong 1933-ban készült képregény eredeti angol nyelvű változatával (6 jelenet) jó minőségű,saját szkennelésben (Cravath munkája),
  • illetve 2 korai produkciós rajzot, amelyben a rendező korai elképzelései láthatóak két nagy jelentőségű jelenetről.
King Kong comic -1933, by Cravath

King Kong comic -1933, by Cravath
Illetve az eredeti produkciós rajzok, amelyeket Willis O'Brien készített. A képeket feltöltöttem a MovieStillsDb adatbázisába is.
Mindkét rajz Kong városi pusztítását mutatja,míg az elsőn autót tör, a másodikon benyúl egy felhőkarcoló ablakán a "fehér nőért".



2015. április 20., hétfő

Mi lesz itt a blogban?

Mióta eszemet tudom, különös ízléssel voltam megáldva, úgymond a filmek terén. Nem lehet csak úgy rám sózni egy filmet, attól még mert kasszasiker. De akkor sem biztos, hogy elvetem az adott produkciót, ha senkinek nem tetszett, mindenki szerint gagyi, olcsó.
Mivel a kritika, mint műfaj leginkább szubjektív alapokon nyugszik, az objektív, tárgyilagos nézőpontok bemutatása inkább kiegészítésre, a leírtak alátámasztására szolgál.
Ebben a blogban leginkább filmkritikákat fogtok olvasni, amiben igyekszem mindenféle oldalról elemezni, véleményezni az adott alkotást. Emellett igyekszem sok egyéb más, különlegességgel is szolgálni, rögtön az első bejegyzésben, ahol az 1933-as King Kong-hoz találhattok meg saját szkennelésű ritka anyagokat.
Tartsatok velem, és ne habozzatok megírni a saját véleményeteket sem!