Az itthon Nyakiglove címen ismert film az ezredfordulón indult hódító útjára, ugyanakkor annyira nem ismert film. Nemrégiben azonban egy ismerősöm eljuttatta hozzám a szkennelt promó anyagait, ezért én ezt most megosztom veletek:
2015. május 31., vasárnap
2015. május 23., szombat
Halálos kitérő - MARATON (2/1.)
Julian Richings játszotta a rajongók körében kedvelt háromujjú mutánst |
Halálos kitérő (2003)
Egyszerű, mégis nagyszerű! - szokás mondani, de biztosan beszél belőlem az elfogultság is, hiszen ez a horrorfilm, az elsők között volt, amit láttam, így természetesen nagy kedvencem is. Az idők során pedig mondhatjuk azt is, hogy szép kultstátuszba érett a film, a horrorrajongók biztosan ismerik a nyugat-virginia-i mutánsok történetét.
A bevételek mérsékelten, de szépen alakultak, 12 millió dolláros költségvetés mellett közel 30 milliós bevételt könyvelhettek el, ami nem indokolta a folytatást, de miután a hasonló témájú Sziklák szeme remake szép bevételt aratott 2006-ban, a FOX stúdió látta, hogy a kannibál mutáns jó téma, így a Halálos kitérőt is folytatta, amiről majd lentebb olvashattok.
Szóval Eliza Dushku, Desmond Harrington, Emanuelle Chriqui és Jeremy Sisto főszerepel ezekben a filmekben, egyikük sem nagy sztár, de mindannyian büszkélkedhetnek jó filmekkel. Ne felejtsük el megemlíteni a két mellékszereplőt sem, illetve a fő mutánst: Lindy Booth, Kevin Zegers & Julian Richings. Valamennyien jó színészi munkát végeztek.
Carly (Chriqui) kisebb elmezavart produkál, miután vőlegényét megölik, gondolkodása zavarttá válik, cselekedetei hanyaggá válnak. Mindezt nagyon jól sikerült átadni a filmben, így a karaktere viszonylag népszerűvé vált, ugyanakkor sokan támadják is buta gondolkodása miatt.
Eliza Dushku és Desmond Harrington a film egyik kulcsjelenetében |
Talán a négyesből egyedül Desmond Harrington lógott ki, aki néhol úgy tűnt, mintha nem is szívesen vállalta volna el ezt a filmet. A karakterekéhez mérten (amit nem ismerünk meg annyira) azért jól játszott.
A film két dolgon állt és bukott (természetesen a már taglalt főszereplőkön kívül - akik azért értsenek a színészkedéshez, és legyenek csinosak is): a látványvilágon, illetve a mutáns szereplőkön (viselkedés, játék, maszk).
A maszkmesteri munkák profi szintű kivitelezését a Stan Winston stúdió látta el, és mint egy ilyen nagy nevű stúdiót ismerve, garantált volt, hogy ezen a téren nem lesz hiba: a kannibálok maszkjai, mely az egész testet fedi, nagyon jól sikerültek, habár ennek ellenére keveset mutatják őket.
Kiemeltem a látványvilágot, amin lehet sok mindenki meglepődik, hiszen milyen látványvilág szükségeltetik egy egyszerű horrorfilmhez. Számos vizuális effektek használtak a film során, ezek közül a legtöbbet a magasles/erdő díszletben láthatjuk.
Technikailag, hangulatilag ütős film, és akár hihető is, hogy élnek ilyen gyilkos deformált emberek.
5/4.5
5/4.5
Halálos kitérő 2.
Kimberly Caldwell a film híres nyitójelenetében |
Habár a második rész kritikai fogadtatása kedvező volt, kisebb-nagyobb logikai bukfencek, és az alacsonyabb költségvetésből adódó hanyagságok jellemzik ezt a részt.
Kezdeném a negatívumokkal: a film képi világa meglehetősen gyenge, a jelenetek nincsenek szépen megtervezve, nagytotálokat nem is látni, és sok a 4:3-as képarányú eredeti felvétel, amelyet gyenge minőségű kis kamerával vettek fel. Számomra ez nem hogy nem adott pluszt a filmhez, hanem inkább gagyivá tette. A színek meglehetősen fakóak, egészen kopottas világ tárul elénk: sajnos ez annak köszönhető, hogy míg az első részt 35mm-es filmre vették fel, ezt már digitális kamerával rögzítették, ami köszönőviszonyban sincs (akkoriban legalábbis nem voltak a dig. kamerák többsége) egy filmre vett alkotással. Tehát, összefoglalva a technikai háttérrel vannak inkább problémák, illetve a sablonos sztorival.
Az egyik tini mutáns gyilkolni tanul az apjától |
Sokak szerint a film legjobb ütőkártyája, hogy (mivel videofilmekben vágatlanul lehet durvulni) a kannibálok szabadon ereszthették a fantáziájukat, változatos, korrektül kivitelezett haláljeleneteket látunk. A Halálos kitérő 2. egyébként egy sequel, tehát folytatás, és nem előzményfilm, habár a rajongók/nézők körében kisebb visszhangot generált, hogy némileg nehezen egyeztethető a cselekmény az alapfilmmel (több és más típusú mutánsok, családok). Egyébként erre a hatodik rész ad teljes magyarázatot, és akkor felvázolok egy idővonalat is majd az érthetőség kedvéért.
Visszatérve a első-második epizód kapcsolatára: a háromujjú mutáns visszatér, a mutánsok apja visszatér (és még is hal sajnálatos módon, ahogyan nem sokkal később az őt alakító színész is), a sárga járgányuk is megtalálható a filmben (ami bár a széria ikonikus kelléke, mégis érthetetlen az ottléte, hiszen az első részben Dushku és Harrington karaktere elvitte a teherautót).
Mindent összevetve egy korrekt folytatást láthatunk, és a rajongók számos olyan jelenetet kaptak, amire biztosan emlékeznek a mai napig is.
5/3.5
Halálos kitérő 3.
Janet Montgomery (Alex) gyakorlatilag az egyetlen női karakter |
Kicsit a műfaj megváltozott, hiszen az előzőek horrorfilmek voltak, itt azonban megemlíthetjük részben a bosszúfilm jelzőt, vagy akár a krimit is.
A Halálos kittérő 3. részében két mutáns szerepel, amivel így megkapjuk azt a filmet (mind a 6 közül),ahol a legkevesebb kannibál van. Habár ez sem jelent sok gondot, habár az is igaz,hogy nincsen olyan sokat a képernyőn a háromujjú.
Ha az idővonalat magunk elé képzeljük, ez a film, cselekményileg nem sokkal a harmadik rész után játszódhat: a filmben van egy nagyon jó jelenet, amelyben a magaslest keresik a szereplőink, de az leégett (mint ahogy az az első részben történt). A filmben visszatérő mutáns Three-Finger, akinek van egy fia (?) is.
Ebben a részben egy raftingoló fiatalokból álló csapat válik a mutáns ember prédájává (egyedül Alex éli túl), majd egy foglyokból álló kisbuszt támad meg egymaga.
Sajnos 3 ujjú nem vigyáz a fiára eléggé (Three-Toes), akit megölnek a frissen szabadultnak tekinthető bűnözők. Mikor a fő mutáns észreveszi, hogy csúnyán elbántak a családjával, ugyanazt csinálja amit amúgy is tenne (hiszen élelmet szerezni kell), de azért nagyon bepöccen, emléket állít a fiának, és mindent megtesz, hogy meghaljon mindenki.
Nincs kiút |
Ami pozitívum: ügyes utalás az első részre, 1-2 ismertebb szereplő bevonása (pl. Tamer Hassan), technikailag elfogadható minőség
Ami nem tetszett: túl kevés mutáns-jelenet, nem is a menekülés/harcfelvétel a lényeg a szereplők számára, hanem inkább a pénz mentése; a befejezés.
5/3
(Folytatása következik...)
Címkék:
2003,
2007,
2009,
5/3,
5/4,
eliza dushku,
fox,
halálos kitérő,
hegyi ember,
horror,
janet montgomery,
mutáns
2015. május 5., kedd
Livide: horror fantasy elemekkel
Bevallom, a francia filmek ritkán tudnak meggyőzni. De nem lehet egy nemzetet, vagy egy nemzetiség átlag stílusát egy kalap alá venni, és véleményt alkotni, hiszen ahány rendező, forgatókönyvíró,annyi látásmód. Például a Magasfeszültség, illetve A betolakodó is a jobb filmek közé tartozik. Utóbbit azért is említettem meg, mert ugyanaz készítette a Livide című filmet is, habár kétség kívül az nem ért fel a fentebb említett kult szintre. Nézzük meg,miért nem.
A sztori nagy vonalakban: Lucie, a főszereplőnőnk, szegény halász barátjával együtt ki akar törni a nyomorból, így kapóra jön a megvilágosodásuk, hogy ahol a lány gyakornokoskodik, az a ház tele van értékekkel. A házban pedig csak egy, magatehetetlen százéves nő található. Nem kapkodnak sokat, még egy barátjukkal és megbízhatatlan kocsijával (nem, nem játsszák el azt a klisét, hogy meneküléskor lerobban a kocsi!) már aznap éjszaka nekiindulnak. A hatalmas villában azonban nem könnyű tájékozódni, és mikor olyan dolgokra bukkannak, amire nem kellene, már nincs kiút.
A továbbiakban spoilerek olvashatóak!
Maga a sztori, egy elég jó horrorirányt vesz, hiszen még mielőtt a házba keverednének a fiatalok, máris láthatjuk Lucie főnöknőjét egy rosszaságot elkövetni, így már korán biztosak lehetünk benne, hogy nem csak egy irányból a kapják a szereplőink a "kellemetlen bánásmódot".
Természetesen mint a címben is említettem, a misztikus/fantasy elemek sem maradnak el: Lucie szemei ugyanis különböző színűek, amelynek jelentése: két különböző lelket takar a teste.
Vélhetően Catherine (a főnök) itt kapja meg a fényt, hogy a gonosz tervét megvalósítsa, és nem véletlenül hinti el a kincsekről szóló mesét sem. Ha figyelmesen néztük meg a visszaemlékezéseket is, tudjuk, hogy Jessel lánya tulajdonképp véletlenül halt meg, akit egyébként szeretett (a maga módján). Lucie-ban és két lelkében ezt a megoldást látták, hogy visszahozzák a kislányt. Nem véletlenül maradt konzerválva a teste is. Jessel hihetetlen erejére is találni magyarázatot: egyrészt boszorkány lehetett (ha már ilyen lélekcserélő rítusokat ismer), másrészt Catherine, a hű szolgája fiatal lányok vérét pumpálta folyamatosan a vénasszonyba. Kicsit irreális, de azért akár hihető is. Két dologra viszont nem igazán találtam magyarázatot: amikor az első srácot agyonverik, láthatóan a balerinák, azok hogyan kerültek elő? A második rejtély is ide tartozik: hogyan lehet egy ajtó nélküli szobába bejutni?Illetve akkor hogy jutott ki végül belőle, és hogyan mentek be a balerinák? Erre talán csak egy megoldás létezik: nem a lányok verték meg a fiút, azt csak ő képzelte, és találhatott valami csapóajtót is, ahol kijutott.
Miért nem emelkedett a Livide a kulthorrorok közé, úgy mint a rendező előző filmje?
Nos, ez talán egyértelmű. Habár a technikai megvalósítás szép, különös módon figyeltek a taxidermia szobára, kiváló fényekkel operálnak azok a kulcsjelenetek, és van benne egy élni akaró évtizedek óta várakozó gonosz, mégsem túl félelmetes az egész, a gore rész pedig igencsak kevés. Továbbá az is hozzávehető, hogy a film cselekményét sokan nem értették meg (teljesen). Sok jelenet annyira sötétben játszódik, hogy nehéz látni a lényeget.
A film összességében nem mellényúlás, bőven nézhető darab, viszont at író/rendezőtől egy picit konkrétabb művet várhattak a rajongók (azért a véfjegynek számító olló visszatér).
10/6
Miért nem emelkedett a Livide a kulthorrorok közé, úgy mint a rendező előző filmje?
Nos, ez talán egyértelmű. Habár a technikai megvalósítás szép, különös módon figyeltek a taxidermia szobára, kiváló fényekkel operálnak azok a kulcsjelenetek, és van benne egy élni akaró évtizedek óta várakozó gonosz, mégsem túl félelmetes az egész, a gore rész pedig igencsak kevés. Továbbá az is hozzávehető, hogy a film cselekményét sokan nem értették meg (teljesen). Sok jelenet annyira sötétben játszódik, hogy nehéz látni a lényeget.
A film összességében nem mellényúlás, bőven nézhető darab, viszont at író/rendezőtől egy picit konkrétabb művet várhattak a rajongók (azért a véfjegynek számító olló visszatér).
10/6
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)