2015. május 23., szombat

Halálos kitérő - MARATON (2/1.)

Julian Richings játszotta a rajongók körében
kedvelt háromujjú mutánst
Nehéz dologra vállalkoztam, a 2000-s évek egyik leghosszabb horrorsorozatából igyekszem maratont tartani, még úgyis, hogy tudom, az első két részen kívül, nem nagyon beszélhetünk magas színvonalról. De olvassatok tovább, lesz mit!

Halálos kitérő (2003)

Egyszerű, mégis nagyszerű! - szokás mondani, de biztosan beszél belőlem az elfogultság is, hiszen ez a horrorfilm, az elsők között volt, amit láttam, így természetesen nagy kedvencem is. Az idők során pedig mondhatjuk azt is, hogy szép kultstátuszba érett a film, a horrorrajongók biztosan ismerik a nyugat-virginia-i mutánsok történetét.

A bevételek mérsékelten, de szépen alakultak, 12 millió dolláros költségvetés mellett közel 30 milliós bevételt könyvelhettek el, ami nem indokolta a folytatást, de miután a hasonló témájú Sziklák szeme remake szép bevételt aratott 2006-ban, a FOX stúdió látta, hogy a kannibál mutáns jó téma, így a Halálos kitérőt is folytatta, amiről majd lentebb olvashattok.
Szóval Eliza Dushku, Desmond Harrington, Emanuelle Chriqui és Jeremy Sisto főszerepel ezekben a filmekben, egyikük sem nagy sztár, de mindannyian büszkélkedhetnek jó filmekkel. Ne felejtsük el megemlíteni a két mellékszereplőt sem, illetve a fő mutánst: Lindy Booth, Kevin Zegers & Julian Richings. Valamennyien jó színészi munkát végeztek.
Carly (Chriqui) kisebb elmezavart produkál, miután vőlegényét megölik, gondolkodása zavarttá válik, cselekedetei hanyaggá válnak. Mindezt nagyon jól sikerült átadni a filmben, így a karaktere viszonylag népszerűvé vált, ugyanakkor sokan támadják is buta gondolkodása miatt.
Eliza Dushku és Desmond Harrington a film
egyik kulcsjelenetében
Scott (Sisto) kisebb szerepet kapott, de jól helyt áll, ahogyan Eliza Dushku is. A filmből ő a legismertebb színésznő, alakításáról mind a rendező, mind maga Stan Winston producer (és látványtervező) áradozott, hisz valljuk be, azért volt 1-2 drámai jelenete is, karakterének barátai ugyanis sorra hullanak mellette.
Talán a négyesből egyedül Desmond Harrington lógott ki, aki néhol úgy tűnt, mintha nem is szívesen vállalta volna el ezt a filmet. A karakterekéhez mérten (amit nem ismerünk meg annyira) azért jól játszott.
A film két dolgon állt és bukott (természetesen a  már taglalt főszereplőkön kívül - akik azért értsenek a színészkedéshez, és legyenek csinosak is): a látványvilágon, illetve a mutáns szereplőkön (viselkedés, játék, maszk). 
A maszkmesteri munkák profi szintű kivitelezését a Stan Winston stúdió látta el, és mint egy ilyen nagy nevű stúdiót ismerve, garantált volt, hogy ezen a téren nem lesz hiba: a kannibálok maszkjai, mely az egész testet fedi, nagyon jól sikerültek, habár ennek ellenére keveset mutatják őket.
Kiemeltem a látványvilágot, amin lehet sok mindenki meglepődik, hiszen milyen látványvilág szükségeltetik egy egyszerű horrorfilmhez. Számos vizuális effektek használtak a film során, ezek közül a legtöbbet a magasles/erdő díszletben láthatjuk. 
Technikailag, hangulatilag ütős film, és akár hihető is, hogy élnek ilyen gyilkos deformált emberek.

5/4.5 

Halálos kitérő 2.

Kimberly Caldwell a film híres nyitójelenetében
A 2007-es folytatás, mint ahogy említettem, inkább a Sziklák szeme 2006-os remake sikerének köszönhető, mintsem az alapfilm nagy mozis bevételének. A Foxnál rájöttek, a "Halálos kitérő" név önmagában is hozza a pénzt. ez a rész 4 millió dolláros szerény (de videós szinten magasabb árfekvésű) költségvetése mellett majdnem 10 milliót termelt kizárólagosan direct-to-video bevételekből, így könnyen el lehet mondani, nem véletlenül indították útra a 3. epizódot sem.
Habár a második rész kritikai fogadtatása kedvező volt, kisebb-nagyobb logikai bukfencek, és az alacsonyabb költségvetésből adódó hanyagságok jellemzik ezt a részt.
Kezdeném a negatívumokkal: a film képi világa meglehetősen gyenge, a jelenetek nincsenek szépen megtervezve, nagytotálokat nem is látni, és sok a 4:3-as képarányú eredeti felvétel, amelyet gyenge minőségű kis kamerával vettek fel. Számomra ez nem hogy nem adott pluszt a filmhez, hanem inkább gagyivá tette. A színek meglehetősen fakóak, egészen kopottas világ tárul elénk: sajnos ez annak köszönhető, hogy míg az első részt 35mm-es filmre vették fel, ezt már digitális kamerával rögzítették, ami köszönőviszonyban sincs (akkoriban legalábbis nem voltak a dig. kamerák többsége) egy filmre vett alkotással. Tehát, összefoglalva a technikai háttérrel vannak inkább problémák, illetve a sablonos sztorival.
Az egyik tini mutáns gyilkolni tanul az apjától
Azért, akadnak pozitív(abb) dolgok is: egyrészt visszatér egy szereplő az első részből, ami egyébként eddig nem fordult elő a sorozat hat része alatt (kivéve egy mutánst játszó kaszkadőrt). Wayne Robson játszotta az öreg embert, aki monológjával kiegészíti az első rész lyukait, miszerint ő a mutánsok apja, illetve nagyapja. Magyarázatot is adnak arra a filmben, miért is lettek mutánsok a filmünk gonoszai.
Sokak szerint a film legjobb ütőkártyája, hogy (mivel videofilmekben vágatlanul lehet durvulni) a kannibálok szabadon ereszthették a fantáziájukat, változatos, korrektül kivitelezett haláljeleneteket látunk. A Halálos kitérő 2. egyébként egy sequel, tehát folytatás, és nem előzményfilm, habár a rajongók/nézők körében kisebb visszhangot generált, hogy némileg nehezen egyeztethető a cselekmény az alapfilmmel (több és más típusú mutánsok, családok). Egyébként erre a hatodik rész ad teljes magyarázatot, és akkor felvázolok egy idővonalat is majd az érthetőség kedvéért.
Visszatérve a első-második epizód kapcsolatára: a háromujjú mutáns visszatér, a mutánsok apja visszatér (és még is hal sajnálatos módon, ahogyan nem sokkal később az őt alakító színész is), a sárga járgányuk is megtalálható a filmben (ami bár a széria ikonikus kelléke, mégis érthetetlen az ottléte, hiszen az első részben Dushku és Harrington karaktere elvitte a teherautót).
Mindent összevetve egy korrekt folytatást láthatunk, és a rajongók számos olyan jelenetet kaptak, amire biztosan emlékeznek a mai napig is.

5/3.5

Halálos kitérő 3.

Janet Montgomery (Alex) gyakorlatilag az egyetlen női karakter
A harmadik rész részben kiköszörülte a második rész hibáit, ami a technikai feltételeket érintette legalábbis: olcsóbb filmszalag, mégiscsak filmszalag, és a képi világ ismét hasonlít egy jól megkoreografált dologhoz. Nem vagyok a második rész ellen, hiszen számos pozitív dolgot említettem, de méltó lehetett volna az alapfilmhez, ha kicsit jobban odafigyelnek. A harmadik rész azonban nem is olyan rossz, amilyenre korábbról emlékeztem.
Kicsit a műfaj megváltozott, hiszen az előzőek horrorfilmek voltak, itt azonban megemlíthetjük részben a bosszúfilm jelzőt, vagy akár a krimit is.
A Halálos kittérő 3. részében két mutáns szerepel, amivel így megkapjuk azt a filmet (mind a 6 közül),ahol a legkevesebb kannibál van. Habár ez sem jelent sok gondot, habár az is igaz,hogy nincsen olyan sokat a képernyőn a háromujjú.
Ha az idővonalat magunk elé képzeljük, ez a film, cselekményileg nem sokkal a harmadik rész után játszódhat: a filmben van egy nagyon jó jelenet, amelyben a magaslest keresik a szereplőink, de az leégett (mint ahogy az az első részben történt). A filmben visszatérő mutáns Three-Finger, akinek van egy fia (?) is.
Ebben a részben egy raftingoló fiatalokból álló csapat válik a mutáns ember prédájává (egyedül Alex éli túl), majd egy foglyokból álló kisbuszt támad meg egymaga.
Sajnos 3 ujjú nem vigyáz a fiára eléggé (Three-Toes), akit megölnek a frissen szabadultnak tekinthető bűnözők. Mikor a fő mutáns észreveszi, hogy csúnyán elbántak a családjával, ugyanazt csinálja amit amúgy is tenne (hiszen élelmet szerezni kell), de azért nagyon bepöccen, emléket állít a fiának, és mindent megtesz, hogy meghaljon mindenki.
Nincs kiút
Amellett, hogy a sztori egyébként nem olyan rossz (mutáns, erdő, rivalizálás, pénzszállító autó), mégis követhetetlen némileg: egyrészt van egy csomó rabunk összeláncolva, Alex (aki hozzácsapódott a "kiváló" társasághoz), rendőrök, sheriff, rendőrnő, raftingoló haverok, nő a mutáns házában, kicsit követhetetlenné is teszi mikor ki kivel van, és miért.
Ami pozitívum: ügyes utalás az első részre, 1-2 ismertebb szereplő bevonása (pl. Tamer Hassan), technikailag elfogadható minőség
Ami nem tetszett: túl kevés mutáns-jelenet, nem is a menekülés/harcfelvétel a lényeg a szereplők számára, hanem inkább a pénz mentése; a befejezés.

5/3

(Folytatása következik...)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése