2015. augusztus 3., hétfő

Joanna Cassidy, a ragyogó színésznő

Elgondolkodtatok már azon, hol vannak azok a színészek és színésznők, akik ismertek, és 60-on túl vannak? Plusz még ma is aktívak? Kik szerepelnek még ma is olyan produkciókban, amelyeket jegyeznek a mozik?

Zhoraként sokan felfigyeltek rá
Joanna Cassidy sosem volt élvonalbeli sztár, viszont ismertségét jól tudta kamatoztatni, hogy folyamatosan, egész életében kapott kisebb szerepeket, sőt talán napjainkban így 70 évesen, egyre többet is. Nézzük meg, ki is ő.

Élete átlagosan indult, talán mondhatjuk így, elvégezte iskoláit, majd felnőtt, és munkához kellett fognia. Mivel egy szép arcú magas lányról volt szó, divatmodellként helyezkedett el 1964-ben. Miközben már ilyen fiatalon férjezett volt, a modellkedés mellett apró statisztaszerepet is kapott filmekben. Cassidy házassága kevesebb mint 10 év után tönkremenni látszott, mikor a filmezés nagyobb szerepet kapott az életében, válása után pedig Los Angelesbe költözött. Életének ezt követő szakaszáról már sokkal többet tudunk. A 70-es években igyekezett minden erejével megvetni a lábát Hollywoodban, ám inkább tévés szerepekhez jutott, filmekben csak kis szerepek jutottak neki. Ne feledjük, ekkor már a harmincas éveit taposta, így nyilvánvalóvá vált (így utólag mindenképp): a nagy áttörés nem sikerült. A nyolcvanas évek elején azonban mégis szerencse érte: habár addig nem szerepelt jelentősebb mozikban, tévés szinten gyakorta láthatták a  nézők, sőt Golden Globe-ot is nyert; kiemelkedőbb szerepet kapott egy nagyszabású sci-fiben, a Blade Runner-ben. Zhora szerepe

Talán erről a képről mindenki felismeri,
Cassidy a bébicsőszös filmben.
mai napig az ő egyik legfontosabb alakítása, főként hogy a film mindenféle szempontból egy fontos alkotás. Cassidy ezt követően is a tévés produkciókban találta meg a helyét, de többek között szerepelt például a "Kipurcant a bébicsősz, anyának egy szót se!" című, nálunk is sikeres vígjátékban, ahol a fiatal Christina Applegate első saját filmjében vállalt kiemelkedő szerepet. A 2000-es évek sok mindenki életében áttörést hozott: míg a 80-as években olcsó filmek százai jöttek ki videóra, a 90-es években ez a tendencia igencsak lecsökkent, a 2000-es években pedig mikor már egy digitális kamerával bárki tud rögzíteni bármit, elszaporodtak az igényesebb (és igénytelenebb) amatőr filmek, olcsóbb stúdiók, cégek produkciói. Ebből a hullámban Cassidy ismét kimaradt (érdekes dolog), és inkább vendégszerepek hoztak számára pénzt, és szereplési lehetőséget, majd az évtized vége felé a komolyabb sorozatos szerepekben visszatérő szereplőként tartották számon a Szólíts Fitznek!-ben, vagy a Hidegsebészben, sőt Emmy-díjat is kapott. Mostanság is van teendője: amellett, hogy igencsak otthon van az internetes témában, Twitteren és Instán is fenn van, és nyomja a szelfiket, Isla Fisher-rel közösen készített horrorfilmje hamarosan megjelenik, emellett további televíziós és filmes szerepek is várják.

Joanna napjainkban
Most, hogy betekintettünk picit a modell-színésznő munkásságába, felmerül a kérdés, miért is érdemes rá odafigyelni? A rajongók állítják, igazán tündéri nő, és ez meglátszik a projektjeiben, az elhivatottságában, stílusában, szerepeiben. A Blade Runner kultikus szerepéhez annyira ragaszkodik, hogy 2007-ben a felújított dvd-kiadásra újraforgatott egy jelenetet, amit korábban egy nem túl szerencsés módon egy rossz árnyalatú parókával rendelkező statiszta vágott tönkre. 2012-ben gondolt egy merészet: majd 70 évesen a film egyik le nem forgatott merész, kígyós, erotikus-táncos jelenetét készítette el, nagy sikerrel. Idén azt is elmondta, ha remake készül a filmből, ragaszkodik a saját szerepéhez, mindenképp akar majd benne szerepelni. Valljuk be, ez nem is lehetetlen, hiszen Joanna amúgy sincs rossz formában, és a mai technikával viszonylag egyszerűn tudják a vonásait fiatalabbá varázsolni, ha éppen arra volna szükség.

2015. július 27., hétfő

Logan futott és futni fog

Manapság jól el lehet különíteni a filmnézők csoportját: az egyikbe tartoznak azok, akik inkább az újabb filmeket nézik, a másikba, akik meg mernek nézni mondjuk egy 20, 30, netán 50 éves produkciót is.

A város igencsak impozáns, de sajnos csak egy jól sikerült makett
A Logan futása című film 1976-ban jelent meg, azaz jövőre negyven éves lesz. Egy sci-fi esetében
minden évtized egy hatalmas terhet jelent, hisz bármennyire is igyekeztek az adott technikai színvonalat kihasználni, a trükkökben nincs megállás, folyamatosan változnak, és szépülnek is. Nyilván lehet ellenpéldákat mondani, de a nagy stúdiófilmek már egy évszázada hozzák évről-évre a nagy volumenű produkcióikat, és csak az idő dönti el mennyire fognak rá emlékezni.

A Logan futása c. 2 Oscar-díjra jelölt film nem ivódott be annyira az emberek emlékezetébe, ami többek közt annak is köszönhető, hogy bár technikailag szépen kivitelezett, klasszikusnak mondható kétfőszereplős kalandfilm nem volt átütő semmilyen téren: egy picit lehetett volna izgalmasabb, szerepelhettek volna csak egy kicsit nagyobb sztárok benne, és odafigyelhettek volna arra is, ha már tükrökkel rakják tele a díszletet, akkor azon ne látsszon folyton a stáb (nem véletlen, hogy egy gyakorlott díszlettervező, és rendező nem használ és nem is használt tükröket).
A lányok a 23. században is megtépik egymást,
ha kell

A film két nagyobb részre bontható a helyszínek, és a karakterek változása szerint: a utópikus, modern kalitkaváros jó kiindulópont egy sci-fihez, megismerjük a karaktereket, és az alapproblémát is (minden 30 évesnek meg kell halnia, és vannak akiknek ez az ötlet nem tetszik, és menekülni próbálnak), Miután világossá válik, hogy ez a világ több hibát is magában rejt, hőseink is menekülőre fogják, és átnyargalunk a kinti világba: egy zöld, növényekkel borított, romos, amerikai helyszínre. A játékidő mintegy fele itt játszódik. Az itteni világ csendes, és még annak ellenére, hogy teljesen más, mint a szereplőink által addig ismert világ, mégis valahogy szimpatikusabb nekik. Ennek ellenére sem maradnak, vissza akarnak térni, de ahogy majd a végkifejletet látni fogjuk: egy kicsit minden máshogy alakul.

2015. július 5., vasárnap

Megvan a legjobb Asylum-os jelenet, de a film irtó gyenge

Az Asylum-filmek már gyakorlatilag mindenki számára ismerősek: ki ne hallott volna a Golden Gate-hidat kettéharapó, levegőben repülőt kettéharapó cápáról,  vagy a Cápaviharról?! Ezek a jelenetek, filmek nagy médiavisszhangot kaptak, mémek százai készültek hozzájuk, amivel ismertségük tovább nőtt. A gyártó természetesen pedig csak keresett rajta. A srácok üzleti érzéke mindenképp vitathatatlan, a jól bevált recept: vegyünk elő egy vagy két régi sztárt, akiknek minimum 10 éve befellegzett a karrierjének, rakjunk bele poénos jelenetet, és adjunk hozzá rémes CGI-t (amiért a főiskolán lehet megbuknál animáció szakon).

A szereplők még a teljesen hihetetlen alapsztorit és igyekeznek
hitelesen előadni. (Fotó: Universal Channel.)
Idén egy újabb ikonikus folytatást készítettek a Mega cápa sorozathoz, amelyben szegény cápa (már komolyan sajnálom, miket él át!) egy ukrajnai hadikolosszus által felrepül a holdra. A film ezen jelenetét a japán előzetesben már ellőtték, sőt nem csak azt, hanem kb. az összes CGI-re épülő pillanatot. 

Ami elég szomorú, mert én igyekeztem megnézni a filmet, azt gondoltam, végre egy pörgős kis valamit is kiad a keze közül a stúdió, de sajna nem. Kevés helyszínnel és ismert szereplők nélkül igyekezték eladni a Kolosszusos folytatást, ami nem jött be. 

A film: *
Japán előzetes: ****
(alább megtekinthető)




2015. június 29., hétfő

August Rush: nem használt poszterek

Aki ismeri, szereti az August Rush (itthon: A szeretet szimfóniája) című filmet, az nagyon fog örülni ennek a posztnak. 
Mint bizonyára sokan tudjátok, egy film miután készen van, azaz végső állapotába került, utómunkák, vágás, minden befejeződött, még azért mindig "nincs készen". Minden filmhez plakátokat, sajtóanyagokat, információs füzeteket, reklámokat stb. kell gyártani, amelyet összefoglalóan úgy is nevezhetünk, hogy promóció, Természetesen a promo már a film befejezése előtt megkezdődik, az egyik legfontosabb eleme pedig filmplakát. Ezt látják az emberek a mozikban, utcákon, magazinokban, nagyban segíti (vagy hátráltatja) a figyelemfelkeltést. 
Az August Rush című filmhez több száz poszter készült, míg elérte a végleges formátumát. Most, a fel nem használt, elvetett ötletekből tekinthettek meg párat (MQ méretben, ~ 1000px).

Képgaléria következik:










Neked melyik tetszik? Szerinted valamelyik hatásosabb lett volna az eredeti poszternél?

2015. június 20., szombat

Az aztékok kincse - eredeti kirakatképek

Az "Az aztékok kincse" klasszikusnak nehezen nevezhető, de igencsak ismert nyugatnémet film, amely természetesen hazánkban is elérhető volt. Habár Karl May novelláiból, köteteiből számos filmet készítettek, ennek a darabnak már az akkori kritikusok sem örvendeztek annyira, fő hibaként az alapmű és a film közti eltéréseket hozták fel, de a közönség is látott már jobbat.
Ebben a bejegyzésben a régi, ötvenéves mozis kirakatképek szkennelt változataiból szemezgetünk:





2015. június 15., hétfő

Csontevő - amelyik filmben semmi sem sikerült (képgalériával)

Régi kedvencnek is hívhatjuk a Bone Eater című filmet, ami nálunk "A csontevő" címen híresült el. Hírhedt státuszát úgy sikerült elérnie, hogy az Intersonic megjelentette DVD-n még bárminemű tv-s premier előtt, előzetesét teleszórtaa kiadó más lemzein, ahol nem lehetett átléptetni a nagyszerű jeleneteket, így kénytelen volt őket megnézni mindenki. Szóval már a házi videós korszakban is sokan megismerhették a gyilkos csontvázat, de a Film+ és az RTL Klubos premierek csak tovább növelték ismertségét. Abban mindenki egyetért, hogy a film nevetséges: horrorként nem állja meg a helyét, westernként sem túlzottan, a sci-fi műfaj még indokolt lehet, viszont nevetni mindenképpen lehet rajta. A kérdés: az alkotók, a több tucatnyi ember, aki dolgozott a filmen, valóban ilyennek szánták, amilyen lett a végeredmény is?
Elgondolkoztam egy picit, és erre az alkotásra gondolva le is írom a véleményemet: Vajon lehet egy filmről csak rosszat írni? El lehet azt mondani, hogy nem ér semmit? Van-e (lesz-e) a filmtörténelemben bárminemű jelentősége, rendelkezik művészeti mondanivalóval?
Nos, ennek a filmnek nincsenek művészeti értékei, és a filmtörténelembe sem fog bevonulni: a mikro-költségvetés ellenére (700ezer dollár) talán igyekeztek épkézláb-animációkat létrehozni (mivel a film számos jelenete erre épül), de ez nem sikerült. A forgatókönyvvel, és a színészekkel már látható módon nem bajlódtak annyit, hiszen tragikus színvonalúra sikeredett az a rész is. A Digital Slaves VFX munkatársai bizonyára ki voltak bukva, ezért nem tették oda magukat a film kapcsán: ezen a produkción dolgoztak utoljára, utána le is húzták a rolót. A cég fennállása alatt 12 filmen dolgoztak, átlag évi kettőn. Valószínűleg a kapott pénzekből (100-500ezer dollár / film) ezt tudták kihozni. A filmek nagy részét a költségvetés öli meg, vagy tereli éppen nevetséges kategóriába. Ezt a filmet azonban a jobb vizuális effektusok sem mentették volna meg. 
Nézzük meg a BoneEater renderelt filmkockáit (2500px), milyen is lett a végeredmény. Szerintetek?






A film 2007-ben jelent meg.

2015. május 31., vasárnap

Head Over Heels promo

Az itthon Nyakiglove címen ismert film az ezredfordulón indult hódító útjára, ugyanakkor annyira nem ismert film. Nemrégiben azonban egy ismerősöm eljuttatta hozzám a szkennelt promó anyagait, ezért én ezt most megosztom veletek:






2015. május 23., szombat

Halálos kitérő - MARATON (2/1.)

Julian Richings játszotta a rajongók körében
kedvelt háromujjú mutánst
Nehéz dologra vállalkoztam, a 2000-s évek egyik leghosszabb horrorsorozatából igyekszem maratont tartani, még úgyis, hogy tudom, az első két részen kívül, nem nagyon beszélhetünk magas színvonalról. De olvassatok tovább, lesz mit!

Halálos kitérő (2003)

Egyszerű, mégis nagyszerű! - szokás mondani, de biztosan beszél belőlem az elfogultság is, hiszen ez a horrorfilm, az elsők között volt, amit láttam, így természetesen nagy kedvencem is. Az idők során pedig mondhatjuk azt is, hogy szép kultstátuszba érett a film, a horrorrajongók biztosan ismerik a nyugat-virginia-i mutánsok történetét.

A bevételek mérsékelten, de szépen alakultak, 12 millió dolláros költségvetés mellett közel 30 milliós bevételt könyvelhettek el, ami nem indokolta a folytatást, de miután a hasonló témájú Sziklák szeme remake szép bevételt aratott 2006-ban, a FOX stúdió látta, hogy a kannibál mutáns jó téma, így a Halálos kitérőt is folytatta, amiről majd lentebb olvashattok.
Szóval Eliza Dushku, Desmond Harrington, Emanuelle Chriqui és Jeremy Sisto főszerepel ezekben a filmekben, egyikük sem nagy sztár, de mindannyian büszkélkedhetnek jó filmekkel. Ne felejtsük el megemlíteni a két mellékszereplőt sem, illetve a fő mutánst: Lindy Booth, Kevin Zegers & Julian Richings. Valamennyien jó színészi munkát végeztek.
Carly (Chriqui) kisebb elmezavart produkál, miután vőlegényét megölik, gondolkodása zavarttá válik, cselekedetei hanyaggá válnak. Mindezt nagyon jól sikerült átadni a filmben, így a karaktere viszonylag népszerűvé vált, ugyanakkor sokan támadják is buta gondolkodása miatt.
Eliza Dushku és Desmond Harrington a film
egyik kulcsjelenetében
Scott (Sisto) kisebb szerepet kapott, de jól helyt áll, ahogyan Eliza Dushku is. A filmből ő a legismertebb színésznő, alakításáról mind a rendező, mind maga Stan Winston producer (és látványtervező) áradozott, hisz valljuk be, azért volt 1-2 drámai jelenete is, karakterének barátai ugyanis sorra hullanak mellette.
Talán a négyesből egyedül Desmond Harrington lógott ki, aki néhol úgy tűnt, mintha nem is szívesen vállalta volna el ezt a filmet. A karakterekéhez mérten (amit nem ismerünk meg annyira) azért jól játszott.
A film két dolgon állt és bukott (természetesen a  már taglalt főszereplőkön kívül - akik azért értsenek a színészkedéshez, és legyenek csinosak is): a látványvilágon, illetve a mutáns szereplőkön (viselkedés, játék, maszk). 
A maszkmesteri munkák profi szintű kivitelezését a Stan Winston stúdió látta el, és mint egy ilyen nagy nevű stúdiót ismerve, garantált volt, hogy ezen a téren nem lesz hiba: a kannibálok maszkjai, mely az egész testet fedi, nagyon jól sikerültek, habár ennek ellenére keveset mutatják őket.
Kiemeltem a látványvilágot, amin lehet sok mindenki meglepődik, hiszen milyen látványvilág szükségeltetik egy egyszerű horrorfilmhez. Számos vizuális effektek használtak a film során, ezek közül a legtöbbet a magasles/erdő díszletben láthatjuk. 
Technikailag, hangulatilag ütős film, és akár hihető is, hogy élnek ilyen gyilkos deformált emberek.

5/4.5 

Halálos kitérő 2.

Kimberly Caldwell a film híres nyitójelenetében
A 2007-es folytatás, mint ahogy említettem, inkább a Sziklák szeme 2006-os remake sikerének köszönhető, mintsem az alapfilm nagy mozis bevételének. A Foxnál rájöttek, a "Halálos kitérő" név önmagában is hozza a pénzt. ez a rész 4 millió dolláros szerény (de videós szinten magasabb árfekvésű) költségvetése mellett majdnem 10 milliót termelt kizárólagosan direct-to-video bevételekből, így könnyen el lehet mondani, nem véletlenül indították útra a 3. epizódot sem.
Habár a második rész kritikai fogadtatása kedvező volt, kisebb-nagyobb logikai bukfencek, és az alacsonyabb költségvetésből adódó hanyagságok jellemzik ezt a részt.
Kezdeném a negatívumokkal: a film képi világa meglehetősen gyenge, a jelenetek nincsenek szépen megtervezve, nagytotálokat nem is látni, és sok a 4:3-as képarányú eredeti felvétel, amelyet gyenge minőségű kis kamerával vettek fel. Számomra ez nem hogy nem adott pluszt a filmhez, hanem inkább gagyivá tette. A színek meglehetősen fakóak, egészen kopottas világ tárul elénk: sajnos ez annak köszönhető, hogy míg az első részt 35mm-es filmre vették fel, ezt már digitális kamerával rögzítették, ami köszönőviszonyban sincs (akkoriban legalábbis nem voltak a dig. kamerák többsége) egy filmre vett alkotással. Tehát, összefoglalva a technikai háttérrel vannak inkább problémák, illetve a sablonos sztorival.
Az egyik tini mutáns gyilkolni tanul az apjától
Azért, akadnak pozitív(abb) dolgok is: egyrészt visszatér egy szereplő az első részből, ami egyébként eddig nem fordult elő a sorozat hat része alatt (kivéve egy mutánst játszó kaszkadőrt). Wayne Robson játszotta az öreg embert, aki monológjával kiegészíti az első rész lyukait, miszerint ő a mutánsok apja, illetve nagyapja. Magyarázatot is adnak arra a filmben, miért is lettek mutánsok a filmünk gonoszai.
Sokak szerint a film legjobb ütőkártyája, hogy (mivel videofilmekben vágatlanul lehet durvulni) a kannibálok szabadon ereszthették a fantáziájukat, változatos, korrektül kivitelezett haláljeleneteket látunk. A Halálos kitérő 2. egyébként egy sequel, tehát folytatás, és nem előzményfilm, habár a rajongók/nézők körében kisebb visszhangot generált, hogy némileg nehezen egyeztethető a cselekmény az alapfilmmel (több és más típusú mutánsok, családok). Egyébként erre a hatodik rész ad teljes magyarázatot, és akkor felvázolok egy idővonalat is majd az érthetőség kedvéért.
Visszatérve a első-második epizód kapcsolatára: a háromujjú mutáns visszatér, a mutánsok apja visszatér (és még is hal sajnálatos módon, ahogyan nem sokkal később az őt alakító színész is), a sárga járgányuk is megtalálható a filmben (ami bár a széria ikonikus kelléke, mégis érthetetlen az ottléte, hiszen az első részben Dushku és Harrington karaktere elvitte a teherautót).
Mindent összevetve egy korrekt folytatást láthatunk, és a rajongók számos olyan jelenetet kaptak, amire biztosan emlékeznek a mai napig is.

5/3.5

Halálos kitérő 3.

Janet Montgomery (Alex) gyakorlatilag az egyetlen női karakter
A harmadik rész részben kiköszörülte a második rész hibáit, ami a technikai feltételeket érintette legalábbis: olcsóbb filmszalag, mégiscsak filmszalag, és a képi világ ismét hasonlít egy jól megkoreografált dologhoz. Nem vagyok a második rész ellen, hiszen számos pozitív dolgot említettem, de méltó lehetett volna az alapfilmhez, ha kicsit jobban odafigyelnek. A harmadik rész azonban nem is olyan rossz, amilyenre korábbról emlékeztem.
Kicsit a műfaj megváltozott, hiszen az előzőek horrorfilmek voltak, itt azonban megemlíthetjük részben a bosszúfilm jelzőt, vagy akár a krimit is.
A Halálos kittérő 3. részében két mutáns szerepel, amivel így megkapjuk azt a filmet (mind a 6 közül),ahol a legkevesebb kannibál van. Habár ez sem jelent sok gondot, habár az is igaz,hogy nincsen olyan sokat a képernyőn a háromujjú.
Ha az idővonalat magunk elé képzeljük, ez a film, cselekményileg nem sokkal a harmadik rész után játszódhat: a filmben van egy nagyon jó jelenet, amelyben a magaslest keresik a szereplőink, de az leégett (mint ahogy az az első részben történt). A filmben visszatérő mutáns Three-Finger, akinek van egy fia (?) is.
Ebben a részben egy raftingoló fiatalokból álló csapat válik a mutáns ember prédájává (egyedül Alex éli túl), majd egy foglyokból álló kisbuszt támad meg egymaga.
Sajnos 3 ujjú nem vigyáz a fiára eléggé (Three-Toes), akit megölnek a frissen szabadultnak tekinthető bűnözők. Mikor a fő mutáns észreveszi, hogy csúnyán elbántak a családjával, ugyanazt csinálja amit amúgy is tenne (hiszen élelmet szerezni kell), de azért nagyon bepöccen, emléket állít a fiának, és mindent megtesz, hogy meghaljon mindenki.
Nincs kiút
Amellett, hogy a sztori egyébként nem olyan rossz (mutáns, erdő, rivalizálás, pénzszállító autó), mégis követhetetlen némileg: egyrészt van egy csomó rabunk összeláncolva, Alex (aki hozzácsapódott a "kiváló" társasághoz), rendőrök, sheriff, rendőrnő, raftingoló haverok, nő a mutáns házában, kicsit követhetetlenné is teszi mikor ki kivel van, és miért.
Ami pozitívum: ügyes utalás az első részre, 1-2 ismertebb szereplő bevonása (pl. Tamer Hassan), technikailag elfogadható minőség
Ami nem tetszett: túl kevés mutáns-jelenet, nem is a menekülés/harcfelvétel a lényeg a szereplők számára, hanem inkább a pénz mentése; a befejezés.

5/3

(Folytatása következik...)

2015. május 5., kedd

Livide: horror fantasy elemekkel

Bevallom, a francia filmek ritkán tudnak meggyőzni. De nem lehet egy nemzetet, vagy egy nemzetiség átlag stílusát egy kalap alá venni, és véleményt alkotni, hiszen ahány rendező, forgatókönyvíró,annyi látásmód. Például a Magasfeszültség, illetve A betolakodó is a jobb filmek közé tartozik. Utóbbit azért is említettem meg, mert ugyanaz készítette a Livide című filmet is, habár kétség kívül az nem ért fel a fentebb említett kult szintre. Nézzük meg,miért nem.
A sztori nagy vonalakban: Lucie, a főszereplőnőnk, szegény halász barátjával együtt ki akar törni a nyomorból, így kapóra jön a megvilágosodásuk, hogy ahol a lány gyakornokoskodik, az a ház tele van értékekkel. A házban pedig csak egy, magatehetetlen százéves nő található. Nem kapkodnak sokat, még egy barátjukkal és megbízhatatlan kocsijával (nem, nem játsszák el azt a klisét, hogy meneküléskor lerobban a kocsi!) már aznap éjszaka nekiindulnak. A hatalmas villában azonban nem könnyű tájékozódni, és mikor olyan dolgokra bukkannak, amire nem kellene, már nincs kiút.

A továbbiakban spoilerek olvashatóak!

Maga a sztori, egy elég jó horrorirányt vesz, hiszen még mielőtt a házba keverednének a fiatalok, máris láthatjuk Lucie főnöknőjét egy rosszaságot elkövetni, így már korán biztosak lehetünk benne, hogy nem csak egy irányból a kapják a szereplőink a "kellemetlen bánásmódot".
Természetesen mint a címben is említettem, a misztikus/fantasy elemek sem maradnak el: Lucie szemei ugyanis különböző színűek, amelynek jelentése: két különböző lelket takar a teste.
Vélhetően Catherine (a főnök) itt kapja meg a fényt, hogy a gonosz tervét megvalósítsa, és nem véletlenül hinti el a kincsekről szóló mesét sem. Ha figyelmesen néztük meg a visszaemlékezéseket is, tudjuk, hogy Jessel lánya tulajdonképp véletlenül halt meg, akit egyébként szeretett (a maga módján). Lucie-ban és két lelkében ezt a megoldást látták, hogy visszahozzák a kislányt. Nem véletlenül maradt konzerválva a teste is. Jessel hihetetlen erejére is találni magyarázatot: egyrészt boszorkány lehetett (ha már ilyen lélekcserélő rítusokat ismer), másrészt Catherine, a hű szolgája fiatal lányok vérét pumpálta folyamatosan a vénasszonyba. Kicsit irreális, de azért akár hihető is. Két dologra viszont nem igazán találtam magyarázatot: amikor az első srácot agyonverik, láthatóan a balerinák, azok hogyan kerültek elő? A második rejtély is ide tartozik: hogyan lehet egy ajtó nélküli szobába bejutni?Illetve akkor hogy jutott ki végül belőle, és hogyan mentek be a balerinák? Erre talán csak egy megoldás létezik: nem a lányok verték meg a fiút, azt csak ő képzelte, és találhatott valami csapóajtót is, ahol kijutott.

Miért nem emelkedett a Livide a kulthorrorok közé, úgy mint a rendező előző filmje?
Nos, ez talán egyértelmű. Habár a technikai megvalósítás szép, különös módon figyeltek a taxidermia szobára, kiváló fényekkel operálnak azok a kulcsjelenetek, és van benne egy élni akaró évtizedek óta várakozó gonosz, mégsem túl félelmetes az egész, a gore rész pedig igencsak kevés. Továbbá az is hozzávehető, hogy a film cselekményét sokan nem értették meg (teljesen). Sok jelenet annyira sötétben játszódik, hogy nehéz látni a lényeget.
A film összességében nem mellényúlás, bőven nézhető darab, viszont at író/rendezőtől egy picit konkrétabb művet várhattak a rajongók (azért a véfjegynek számító olló visszatér).
10/6

2015. április 30., csütörtök

Sokak kedvence: Tremors

Én úgy gondolom, hogy aki vérbeli filmrajongó, az nemcsak nézi a filmeket, hanem megnyilvánul nála valamiféle gyűjtői véna is: dvd-ket, különleges kiadásokat, BD-ket rengetegen gyűjtenek, vannak azonban kicsit más vonalon indultak el.
Nem meglepő az, ha valaki forgatókönyvet, kulcstartót, forgatási pólót, vagy szimpla aláírásokat gyűjt... vannak azonban akik inkább maradnak a képes szektorban, és produkciós fotókat, moziképeket (itthon vitrinképként is ismert) gyűjtenek.
Én magam nyomtatott formában kevés ilyesmit gyűjtök, de kaptam egy érdekes ajándékot, amelyet most megosztanék veletek:


A képek a Tremors film sajtóanyagát képezik. Ha megnézzük a szkennelt képeket, láthatjuk, hogy tipikus 90-es évek elejei (1990 egész pontosan) sajtóanyagból láthatunk 3 kiragadott mellékletet. A lap, amelyre nyomtattak, erősebb papír, kissé fényes, és jellemző, hogy fekete-fehér kivitelben adták közre ezeket. Míg a 90-es évek második felében sok színes nyomattal is találkozhattunk (illetve az akkori amerikai újságírók), az ezredfordulóra már a sajtó-CD volt a menő, ahová JPG-ben vagy egyéb formátumban találhatták meg a képeket. 10 éve azonban már inkább az internetes sajtóoldalak/szerverek (press site, extranet) uralják a terepet: nemcsak költséghatékonyabb, de akár több anyagot is egyszerűbb közreadni rövidebb idő alatt.

2015. április 27., hétfő

FEHÉR ISTEN / WHITE GOD SOUNDTRACK

Ez a poszt a magyar és külföldi olvasóknak nyújt segítséget, akik várva várták, mely zenéket is hallhattuk a Fehér Isten című filmben.
Itt a lista (stáblista alapján):


FEHÉR ISTEN / WHITE GOD SOUNDTRACK


Volkova Sisters: "AT THE HOME OF THE GIANT WOLFE"
Written and performed by: Dániel Sándor, Dalma Berger, Gergely Kovács

"FANTASY1"
Written by: Szemenyei János

Volkova Sisters: "TROUBLE"
Written and performed by: Dániel Sándor, Dalma Berger, Gergely Kovács

"HUNGARIAN RHAPSZODY"
by: Franz Liszt

Legyünk képben: orosz filmek! (I.)

Mint ahogy az Egyesült Arab Emirátusokban sincs tele magyar filmekkel a mozi, úgy itthon sem láthatunk orosz filmeket.
Ezen produkciók nagy része nemhogy moziban nem jut el, de még házimozis formátumban sem ismertek.

A jövő nagy várományosa: Zaschitniki (aka. Defenders)
Premier: 2016. (Oroszország)
"A hidegháborúnak is megvannak a maga szuperhősei." Xenia, Lera,Khan, és Arsusa veszik fel a
harcot, és védik meg a Szovjetuniót.
Az oroszok ismertek arról, hogy erős történelmi vonatkozású filmeket készítenek, szinte minden évre jut egy háborús film (legutóbb Sztálingrád) is. Emellett igyekeznek jeleskedni a fantasy és sci-fi jellegű műfajokban is. A Defenders munkacímen futó produkció nagy dobása a mindenki által nagy érdeklődést övező Arsusa, aki egy igazi vadállat, képes átalakulni egy géppisztolyos medvévé is (lásd az exkluzív promóciós képen). Mindegyik főhősnek van, valami látványos szuperképessége is, így nem csoda, hogy a koprodukció nélküli projekt nagy vállalkozásnak számít még Oroszországban is. A kezdeti hírek 320millió rubeles költségvetésről szólnak, ám a film még nincs teljesen kész: jó ideje az animációs stáb dolgozik azon, hogy minél szebb effekteket tegyenek le az asztalra. Az első teaser trailer is egy hónapja jött ki. Ti mit gondoltok a filmről?



Tavalyi Gogol-feldolgozás: Viy (3D)
Produkciós munka: 2005-2012.
Premier: 2014. (Ororszország)
Költségvetés / Bevétel: 26millió dollár / 34millió dollár.
Sztori: Viy egy mágikus szörny, aki a mocsárban él. Behatol az emberi lélekbe és megnyitja azt a gonosz szellemek számára. A 18. század elején Jonathan, a térképész, keletre indul tudományos útra. Átvág Erdélyen, legyőzi a Kárpátokat és áthatolhatatlan erdőkbe jut. Csak a köd tudott eljutni erre az elátkozott helyre. Az itt élő emberek lemondtak a normális életről. Naivan azt hiszik, hogy meg tudják magukat védeni a gonosz szellemektől. Nem veszik észre, hogy a gonosz erők már régóta befészkelték magukat a lelkükbe. A materialista tudósnak fogalma sincs róla, hogy eleve neki van elrendelve az ördög hűséges szolgájával való találkozás. - fogalmazta meg az online-film.hu.
A film vegyes kritikákat és értékeléseket kapott, sokan hosszúnak találták, ugyanakkor a mozibevétel bizonyította, hogy egy igencsak költséges film is vissza tudja hozni az árát.
A következő videóban egy jelenet készítését mutatják be (VFX-trükkök):



2015. április 24., péntek

Paranoia 1.0

Pakolásztam, és kezembe került a Paranoia 1.0 DVD-je, így gondoltam meg is van a kritizálandó filmem, hiszen erről a filmről ám lehet beszélni (írni). :)

Azzal kezdeném, hogy a film 2004-ben jelent meg, mégsem határozható meg pontosan mikor játszódik, hiszen ellentétes elemeket láthatunk benne: betárcsázós telefon, régi számítógépek és szoftverek, elavult berendezési tárgyak <--> magától beszélő robotfej, öntisztító kanapé, biztonsági kamerák a lakásoknál. Mégis elmondható, hogy disztópikus képet fest az egész cselekmény: a nővér elvágyódása jobb helyre, befizetetlen lakbér, kosz és törmelékek a házban... Mindezekhez hozzátehetjük azt is, hogy a rendező egy olyan képi világot álmodott meg ehhez a művéhez, ahol szinte minden jelenet kontrasztosabb, sötétebb, kevésbé világított a kelleténél. Az idő tehát kérdéses, ugyanakkor a helyszín sem világos. A filmet Romániában forgatták, és jellegzetes kelet-európai épületeket is láthatunk, viszont a pontos helyszín nem derül ki.

Térjünk rá a sztorira (INNENTŐL SPOILER): Simon egy programozó, aki épp valami kódon dolgozik, ami nagyon-nagyon fontos, hogy időben eljusson a feletteséhez. A bérházban csupán néhány lakó maradt immár, ami nem is csoda: nagyon elavultnak tűnik az egész, és többször egyértelművé válik, hogy kívülről-belülről is omladozik. 
Lance Henriksen Howard szerepében

Simon egy dobozt (csomag) kap, amely látszólag üres. Hogy miként került a házba azt nem tudni. Mikor már egyre több csomagot talál a lakásában, először Trishre gyanakszik (Trish, a szomszéd, 30-as nővérke is szétcsúszóban van, már jó ideje el akar menni, emellett ugye a kórházban dolgozik.), ő csempészte be valahogy őket. Ezzel egy időben (pontosabban az első csomag kibontása után) nagy mennyiségű tejet kezd fogyasztani (20 dollár/liter körüli áron, ami elég húzós), de mindig csak ugyanazt a márkát. Közben Simon már egy fizetési felszólítást is kap, és riasztó-rendszert, lakatot is felszereltet, hogy megelőzze az újabb betöréseket. A folyosón található kamerák képét is a saját számítógépére irányítja a háziúr szobájából, akinek a hűtőjében csak és kizárólag "Bio tanyasi színhús" van. Ezek után már a halálesetek is megszaporodnak a környéken, de akkor még nem is szóltam egy szót sem a 4 másik főbb szereplőről, akik szintén szerves részét képezik az egész sztorinak:

- Nile, egy motoros futár, aki antivírust, és "mindent ami kell" szervál a ház lakóinak, de különösen Simonnak
- Derrick, aki szintén Simon szomszédja, nyugdíjas feltaláló lehet, fő műve egy robotfej, ami valamilyen szintű kommunikációra képes (önmagától)
- A "szomszéd", akit csak szomszéd néven ismerünk: van egy nightclub-ja, és egy perverz, élethű szexjátéka, amelyben megjelenik Trish is
- illetve Howard, aki tulajdonképpen a gondnok a házban.
Tehát mint említettem, a  halálesetek elszaporodnak a házban, és ami egyértelmű: mindegyik halott temérdek "Bio Natura" márkás terméket vásárolt.
Mikor már ez Simonnak is feltűnik, és eszébe juttatják, hogy tejallergiája van, igyekszik megszabadulni azoktól, de hatástalan: rosszul lesz, a teste kívánja a tejet. Eközben még mindig nem készült el kód, a főnöke dühös, míg Derrick robotja gyakran hívogatja főhősünket telefonon.
Kiderül, hogy a csomag által apró nanomitek jutnak a szervezetbe, és az tartalmazza a piaci kódot, a vírust, amelynek köszönhetően a cég vásárlást generál az alanyokon... 
Deborah Kara Unger Trish szerepében

Nem egyszerű megtalálni az összefüggést a szálak közt, és nézzétek el, hogy nem térek ki az egész sztorira vázlatosan, de nagyon összetett az egész, de éppen ezért ki is emelném azokat a dolgokat, amik nekem feltűntek, mindenképpen fontosak, következtetések, ill. konklúziók:
- a város utcáin nem láthatóak emberek, gyakorlatilag kihalt a város (mindenki fertőzött lett, mint Trish említette egy párbeszédben?)
- a jelenetek 90%-a a bérházban, és a lakásaiban játszódik. Mindegyik felvétel komor, sötét, ugyanakkor a bolt, szép, világos, átlátható, rendezett. Ez a párhuzam egyértelműsíti mind a szereplők helyzetét és kiútkeresését, na meg azt is,miért mennek olyan jó kedvvel vásárolni
- a szellőzőrendszer fontos pontja a cselekménynek, de nem hiszem, hogy ez valóságos: ha a lakásokat, baromi nagy "alagút" kötné össze a vaságban, akkor bárki átjárhatna bárkihez (mint ahogy a filmben is történik), ez teljesen abszurd. Itt a cselekmény viszont enélkül a fordulat nélkül "megbukna".
- Howard tanyája is teljesen abszurd: tulajdonképpen a csövek között lakik, mint egy hajléktalan
- minden lakó ért valamilyen szinten a számítógépes technikákhoz, fejlett kütyükhöz (Simon programozó, Trish egy chipet ad át a szomszédnak, a szomszéd szexjátékot fejlesztett, Howard kis ciripelő tücsköket gyártott le...)

Baki a filmben (?): Simon épp hazatér, a lift nem működött, de épp előtte javítja meg Howard. Simon lépcsőn megy fel, mire felér a lakásának a szintjére, mire Trish kilép a liftből, azt mondja neki: "Jó már a lift? Azt hittem rossz.". Ez elég durva, főként, hogy előtte 1 perccel javították meg a szeme láttára.

Saját vélemény, értelmezés:
egyszerű értelmezés: a multicégek bevételei csökkentek, ezért szükség volt megírni ezt a programot/vírust amit bejuttattak a vásárlók szervezetébe. Ezek azonban hibákat tartalmaznak, hiszen előbb-utóbb megölik az embereket (ha csak egyfajta dolgot eszünk heteken keresztül akkor nem is csoda). A frissítés így már az egész márkacsalád rabjává teszi a fogyasztót, hogy mindenből fogyasszon. Azonban az nem derül ki, hogy ez a verzió bevált-e, hiszen Simon meghalt volna, ha Howard nem öli meg (kivágta az agyát). Howard feltehetően egy mechanikai szakember volt, talán mikor fejlesztették a nanomiteket, ő is benne volt, de végül kiszállt, mert látta, hogy ennek nem lesz jó vége. A csomagokat pedig a már említett szellőzőrendszeren keresztül juttatták be a lakásokba.
további lehetőségek:
a, Howard juttatta be a csomagokat mindenkihez, és ő is végzett mindenkivel, valójában még mindig a cég egy munkatársa, a gondnoki állás csak egy fedősztori /viszont az továbbra is kérdés, hogy mire kellenek az agyak neki/.
b, Mint fentebb is említettem, mindenki járatos volt a technikában, aki beteg lett, és főként a ház lakói lettek rosszul. Lehet hogy ők egy teszt alanyai voltak (rajtuk próbálták ki az első tesztverziót?

Mindenképpen megválaszolatlan kérdések:
- Mire volt jó a szexjáték, egyáltalán mi alapján működött? Lehet hogy nem is a csomagok voltak a fertőzőek, hanem a játék? Hiszen Trish, a szomszéd, Simon is rákaptak a Bio termékekre, és mindannyian játszottak vele /a háziúr is belopózhatott játszani, ugyanakkor Howard és Derrick jól voltak, és nem is játszottak a játékkal/.
- Miért követte a nyomozó Simont már az első doboz tej megvásárlásakor?

Összpontszám: 5/4. Jól kivitelezett film, fullasztó hangulattal, érdekes megvilágításokkal, és egy jól kidolgozott sztorival (amit persze nem tudunk maradéktalanul megfejteni, hiszen hogyan is érhetne el kult státuszt egy abszolút kiszámítható film?!). A színészek és a rendezés, operatőri munka is helytálló, nincs kifogásom!Ajánlom!

Írd meg a saját véleményedet Te is, te hogyan értelmezted a filmet?

Ha esetleg még tovább szeretnéd értelmezgetni a filmet, megteheted; a 25 percnyi kimaradt jelenet választ adhat a kérdésekre: https://www.youtube.com/watch?v=ZIYERVhWfbM.

2015. április 21., kedd

King Kong 1933 képregény és korai rajzok

Az 1933-as, első King Kong hatalmas siker volt. Gondoljunk bele, hogy a gigantikus teremtényt egy képen (montázs) láthatta a néző az emberi nagyságú szereplőkkel, az velük együtt mozgott, mindezt úgy, hogy még nem sokkal azelőtt a némafilmes korszakban jártunk.
A nagyszabású projekt több, mint félmillió dollárt emésztett fel, amely leginkább a makettek építésére, és az életnagyságú Kong arcra ment el, melynek mozgatása hihetetlen motorikus munkát igényelt.
Az alábbi bejegyzésben szeretnék két érdekességgel is szolgálni az olvasóimnak:

  • a King Kong 1933-ban készült képregény eredeti angol nyelvű változatával (6 jelenet) jó minőségű,saját szkennelésben (Cravath munkája),
  • illetve 2 korai produkciós rajzot, amelyben a rendező korai elképzelései láthatóak két nagy jelentőségű jelenetről.
King Kong comic -1933, by Cravath

King Kong comic -1933, by Cravath
Illetve az eredeti produkciós rajzok, amelyeket Willis O'Brien készített. A képeket feltöltöttem a MovieStillsDb adatbázisába is.
Mindkét rajz Kong városi pusztítását mutatja,míg az elsőn autót tör, a másodikon benyúl egy felhőkarcoló ablakán a "fehér nőért".